Budowa własnej frezarki CNC – część 7 – Zetka i domknięcie konstrukcji

Ostatnio udało mi się domknąć konstrukcję kontrolera oraz zbudować bramę i karetkę. Do zrobienia pozostała „zetka” i kilka drobiazgów stanowiących domknięcie konstrukcji. Następnym etapem powinny być już testy funkcjonalne i uruchomienie całości. Zainteresowanych zapraszam do lektury.

Czytaj dalej „Budowa własnej frezarki CNC – część 7 – Zetka i domknięcie konstrukcji”

Budowa własnej frezarki CNC – część 6 – Kontroler – montaż na gotowo i okablowanie

Niedawno opisałem Wam pokrótce moje podejście do budowy własnego kontrolera budowanej przeze mnie frezarki CNC. Teraz czas zakończyć ten etap i uruchomić najpierw kontroler, a następnie frezarkę. Zainteresowanych zapraszam do dalszej lektury.

Czytaj dalej „Budowa własnej frezarki CNC – część 6 – Kontroler – montaż na gotowo i okablowanie”

Budowa własnej frezarki CNC – część 5 – Brama i karetka

Mamy już stół z napędami podwójnej osi Y, który stoi na własnych nogach. No i mamy też kontroler, który powstaje etapami w tak zwanym „międzyczasie”. A teraz przyszedł czas na zajęcie się bramą i poruszającą się po niej karetką. Jeśli brama i karetka wydają Ci się wystarczająco ciekawym tematem, to zapraszam do dalszej lektury z cyklu budowa frezarki CNC.

Czytaj dalej „Budowa własnej frezarki CNC – część 5 – Brama i karetka”

Budowa własnej frezarki CNC – część 4 – Kontroler c.d.

Moja budowa własnego kontrolera frezarki zgodnego z Mach3 i opartego o CNConv rozpoczęła się od zapoznania z koncepcją oraz komponentami i przygotowaniem skrzyni na obudowę. Teraz czas te doświadczenia i przygotowania przekuć w działający kontroler i uruchomić na nim własną frezarkę CNC, bo od początku jest on budowany jako część tego projektu. Zainteresowanych zapraszam do dalszej lektury.

Czytaj dalej „Budowa własnej frezarki CNC – część 4 – Kontroler c.d.”

Ankieta 2023

Wiosną tego roku minęło 5 lat odkąd mój warsztat pojawił się w sieci w formie blog’a. W międzyczasie były lepsze i gorsze okresy mojej zarówno warsztatowej jak i blogger’skiej działalności. Pomyślałem sobie, że zbliżająca się końcówka roku, to dobry moment na podsumowanie tego okresu jak i zaplanowanie najbliższej i ciut dalszej przyszłości.

Czytaj dalej „Ankieta 2023”

Budowa własnej frezarki CNC – część 3 – Kontroler

W poprzedniej części z cyklu budowa własnej frezarki CNC opisałem między innymi początkowy proces powstawania obudowy na kontroler frezarki, choć na tym etapie bardziej pasuje nazwać to „skrzynką na elektronikę”. Dziś zajmiemy się przygotowaniami do zapełnienia tej skrzynki zawartością, czyli docelowo zbudowaniem kompletnego kontrolera dla naszego warsztatowego CNC. Zainteresowanych tematem zachęcam do dalszej lektury.

Czytaj dalej „Budowa własnej frezarki CNC – część 3 – Kontroler”

Monitor warsztatowy

Monitor warsztatowy? Dlaczego taki sprzęt miałby znaleźć się w Twoim warsztacie i czy w ogóle monitor może być tam użyteczny? Powiem Wam, że ja jakoś nie miałem wątpliwości, czy takiego monitora potrzebuję. Jeśli nie wiesz jeszcze czy i do czego monitor warsztatowy może Ci się przydać lub wręcz przeciwnie wiesz, już że chcesz taki sobie zrobić, to zapraszam do dalszej lektury.

Czytaj dalej „Monitor warsztatowy”

Budowa własnej frezarki CNC – część 2 – Stół, nogi i skrzynka na elektronikę

Stół? Ale zaraz, zaraz. Czy o stole już nie było? Było, a gwoli ścisłości było nie tyle o stole, co o blacie stołu i o mojej koncepcji na wykonanie osi Y, po której ma jeździć brama. Ale stół, oprócz wspomnianego blatu, powinien jeszcze mieć nogi, a w moim przypadku (jak nietrudno się domyślić) mam na myśli nogi składane, bo nic się nie zmieniło w kwestii ilości wolnego miejsca w warsztacie. A więc jeśli temat nóg albo skrzynki, wydaje się Wam interesujący, to zapraszam do dalszej lektury.

Czytaj dalej „Budowa własnej frezarki CNC – część 2 – Stół, nogi i skrzynka na elektronikę”

Wózek do skrzyń systemowych Makita Makpac

Od dłuższego czasu miałem w planie zrobić sobie wózek do skrzyń systemowych Makita Makpac. Dlaczego zrobić, a nie kupić gotowy? Dlatego, że zrobienie takiego wózka nie wydawało mi się trudne, a cena oryginalnego jest raczej niezachęcająca i wolę te pieniądze przeznaczyć na zakup kolejnych narzędzi. A, co z tego wyszło możecie ocenić sami.

Czytaj dalej „Wózek do skrzyń systemowych Makita Makpac”

Warsztatowy zestaw stereo

Warsztatowy zestaw stereo, czyli drugie życie mojego pierwszego (nie licząc Safari) radia samochodowego, to mini projekt, który sprawił mi sporo frajdy. Można uznać, że to przerost formy nad treścią i strata czasu, ale dla mnie zrobienie kolumn ze starych głośników ma sens, a efekt finalny cieszy mnie zdecydowanie bardziej niż potencjalne wstawienie tu jakiegoś gotowego „szrotu” kupionego w podobnym budżecie na bazarku. A, to że radio nadal gra, zamiast wylądować na śmietniku, to przynajmniej dla mnie, bardzo sympatyczne doznanie.

Czytaj dalej „Warsztatowy zestaw stereo”