O mnie i nie tylko

O sobie mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem ciekawym świata, z głową pełną pomysłów i otwartym na nowe wyzwania. Staram się też aktywnie promować samodzielne myślenie i życiową zaradność. Wpisami na tym blogu chciałbym zachęcić Cię do aktywności natury „zrób to sam” i przekonać, że warto spróbować.

Czasy przedwarsztatowe

Od małego najlepiej bawiłem się narzędziami w małym warsztacie dziadka. Oglądałem też „Zrób to sam” Pana Adama Słodowego i rozkręcałem wszystko, co wpadło mi w ręce. Później przyszedł czas na elektronikę. Elektronikę zaczynałem poznawać na zestawach do własnoręcznego montażu dostępnych w Składnicach Harcerskich. W międzyczasie kontynuowałem naukę i poszerzanie horyzontów. Z tego wszystkiego gładko przeszedłem na komputery, które dla odmiany częściej składałem niż rozkręcałem. To były dość dawne i niekoniecznie łatwe czasy, ale nadal wspominam je bardzo ciepło.

Późniejsza praca zawodowa i inne aspekty dorosłego życia spowodowały, że moje majsterkowanie sprowadzało się do prac domowej złotej rączki. Teraz, gdy po latach mogę znów poświęcić więcej czasu na warsztatowe hobby zacząłem pracować z drewnem. Uważam to za świetną zabawę i zdecydowanie powiem, że drewno jest najprzyjemniejszym w obróbce materiałem z jakim przyszło mi pracować. Bo porównując do obróbki metalu doznania nawet tylko przy sklejce są zupełnie inne. Nie porzuciłem też elektroniki i ona również będzie przewijać się we wpisach, które znajdziesz na tym blogu.

Warsztat i inne aktywności

W końcu mam też swój warsztat w garażu. Jest mały, ale dzięki temu mam niesamowicie dużo frajdy z każdego zrealizowanego pomysłu na adaptację tego wnętrza do kolejnych potrzeb. Nie wykluczam jednak  opcji, że nie jest to mój ostatni warsztat, a następny będzie zapewne większy. Tymczasem minęło już kilka lat i mimo iż powierzchnia wciąż ta sama, to udało się na niej upchnąć kilkakrotnie więcej sprzętu niż wtedy, gdy zacząłem opisywać swoje warsztatowe poczynania na niniejszym blogu.

Poza tematyką zrób to sam jestem pasjonatem fotografii , która też towarzyszy mi od dość dawna, ale dopiero kilka ostatnich lat zmieniło moje podejście do tego hobby (tak wiem, że zdjęcia telefonem, których sporo już na tym blogu umieściłem nie są profesjonalne, ale skoro zacząłem już pisać, to i moja lustrzanka zagości od czasu do czasu w warsztacie). Lubię też góry, wodę i aktywności na zewnątrz. Staram się znaleźć czas na bieganie, narty, żagle i trekking po górach (w tym zimowy). Jedną z moich młodszych pasji jest wspinaczka, której poczynając od roku 2015 poświęcam sporo wolnego czasu. Niemniej czasu na warsztat też nie może zabraknąć i staram się to wszystko jakoś godzić.

Plany

Tak więc jeśli tylko będę miał coś ciekawego do zaprezentowania wśród moich warsztatowych dokonań, czy raczej „popełnień” to postaram się wrzucić co jakiś czas nowy wpis na tym blogu. Pomysł na blog dojrzewał dość długo. Były też inne priorytety. Teraz mam nadzieję, że w warsztacie na bieżąco będzie się działo  coś interesującego i wartego opisania. Wszystkim, których interesuje taka tematyka zachęcam do lektury i proszę o komentarze.  Wiem, że wszystko można zrobić lepiej. Czasem jednak dopieszczając projekt na etapie pomysłu i dążąc do ideału, w efekcie nie przechodzimy do realizacji. Ja wolę podejście iteracyjne, bo każda nowa wersja to usunięte (choćby częściowo) mankamenty wersji poprzedniej i nauka przez doświadczenie.

Kilka spraw organizacyjnych

Może od tego powinienem zacząć, ale na koniec chciałbym, żeby kilka spraw było jasno powiedzianych:

  • To jest blog, czyli mój „cyfrowy pamiętnik” z warsztatowych realizacji, a nie zbiór dokładnych instrukcji krok po kroku.
  • Prezentowanymi treściami nie namawiam do naśladowania. Zdecydowanie wolę określenie, że staram się inspirować i motywować do samodzielnego myślenia i działania.
  • Raczej unikam podawania konkretnych wymiarów elementów, bo często są one dobierane pod moje indywidualne potrzeby. Wolę opisać proces budowy i zwrócić uwagę na istotne elementy konstrukcji.
  • Jeśli nie czujesz się komfortowo z pracą z ostrymi narzędziami czy szczególnie elektronarzędziami, nie zmuszaj się do tego. Palce nie odrastają.
  • Nie jestem Alfą i Omegą. Też ciągle się uczę i niejednokrotnie biorę się za tematy w których nie uważam się za eksperta. Mimo starań w moich wpisach mogą znaleźć się błędy. Konstruktywna krytyka zawsze jest tu mile widziana. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości napisz choćby krótki komentarz.
  • Jeśli któryś mój wpis Cię zainspiruje lub chcesz o coś dopytać, to również możesz zostawić komentarz. Staram się w miarę możliwości odpowiadać i pomagać.
  • Opinie na temat sprzętu i materiałów, których używam, a które tu wyrażam, są moimi subiektywnymi odczuciami. Nie musisz się z nimi zgadzać ani nimi sugerować. Chcesz podzielić się swoimi opiniami na dany temat – napisz komentarz.
  • Od początku jest to miejsce bez reklam i postów sponsorowanych. Treści, które tu znajdziesz powstają głównie w oparciu o moje doświadczenia i na mój koszt. Na razie zostanę przy takiej formie.

Z warsztatowym pozdrowieniem,

Wojtek

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...