Korpusy, fronty itp., czyli zabudowa warsztatu. Część 2.

Ponieważ reorganizacja mojego warsztatu trwa w najlepsze, to postanowiłem przygotować kolejną część relacji z postępów prac. Nowe szafki warsztatowe, to już pełnoprawne szafki wiszące, a nie tylko dwa pierwsze korpusy, jak jeszcze kilka tygodni temu. A co jeszcze udało się zmienić przez ten czas, jakie kolejne elementy powstały i w jakim kierunku zmierzam? Jeśli ciekawi Was tematyka zabudowy warsztatu, to zapraszam do dalszej lektury.

Kolejne korpusy

W związku z tym, że mój plan obejmuje kompleksową zabudowę przestrzeni nad blatami, to jasnym jest chyba, że potrzeba będzie zrobić jeszcze kilka szafek. Zachęcony doświadczeniami z pierwszymi korpusami, postanowiłem pójść za ciosem i wykonać kolejne. Chodziło mi przede wszystkim o zamknięcie całego ciągu wzdłuż lewej ściany warsztatu. Z pomiarów wyszło, że spokojnie zmieszczę tam jeszcze dwie szafki o szerokości 600mm i 400mm a dodatkowo zostanie jeszcze do wykorzystania przestrzeń nad wiertarką kolumnową i tą przestrzeń postanowiłem zabudować, w możliwie najbardziej pasujący do reszty sposób. Tak więc mamy do wykonania trzy kolejne korpusy. Zacznijmy od konstrukcyjnie najciekawszego z nich.

Korpus szafki, o wieńcach różnej głębokości

Taka szafka, to z mojej perspektywy nie tyle fanaberia, co przyziemna potrzeba, bo chodzi o maksymalne wykorzystania miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości parkowania samochodu. A dokładniej rzecz ujmując, to chodzi przede wszystkim o miejsce, na otwarcie drzwi samochodu i swobodny dostęp do auta.

Na początku wykonałem prosty korpus szafki głębokiej na połowę głębokości pozostałych korpusów, tyle, że o górnym wieńcu pełnej szerokości. Tu dodam, że w moim przypadku te głębokości to odpowiednio: 320mm i 160mm.

Cięcie na ukośnicy

Następnie na ukośnicy wykonałem podpory pod wystającą połowę górnego wieńca.

Korpusy meblowe - szafka z różnej głębokości wieńcami

Po wstępnym złożeniu wygląda to następująco.

Warsztat; Ukośnica, taśmówka, wiertarka stołowa

Dopiero teraz, po upewnieniu się, że to jest to, o co mi chodziło, boki zostały podcięte pod szynę (a w zasadzie tylko prawy bok, bo będzie to pierwsza szafka w całym ciągu i lewy bok będzie widoczny). Następnie w obu bokach nawierciłem otwory pod regulowaną półkę i zawieszki meblowe do montażu na szynę.

Korpusy meblowe - szafka z różnej głębokości wieńcami

Gotowy do skręcenia korpus wygląda tak. Dzięki użyciu opisanych w pierwszej części połączeń na lamelki, korpus można poskładać do przymiarki, bez użycia konfirmatów.

Korpusy meblowe - szafka z różnej głębokości wieńcami

A tu już skręcony korpus na swoim miejscu. Zanim zajmiemy się dorobieniem półek i zamkniemy go frontami, to chciałbym wykonać pozostałe korpusy.

Warsztat w garażu

Tyle, że pracując w tygodniu w trybie „wieczorowym”, nie ma innego wyjścia, jak za każdym razem posprzątać na tyle, żeby samochód mógł zaparkować na swoim miejscu.

Korpus wąskiej szafki

Wąska szafka, to w moim przypadku szafka o szerokości 400mm. Jak być może zauważyliście staram się trzymać pewnych standardowych wymiarów. A mianowicie moje korpusy mają 800mm, 600mm lub 400mm szerokości. Ta standaryzacja powinna zaprocentować w przyszłości, ale już na etapie budowy szafek ma to swoje zalety. Łatwiej jest zaplanować choćby wstępne rozcięcie arkusza sklejki na pasy, bo wiemy jakich wymiarów będziemy się trzymać. Wysokość korpusów przyjąłem jako 500mm, a głębokość na 320mm i 160mm. Zobaczymy, czy uda się tych wymiarów trzymać, czy sytuacja zmusi mnie do odstępstw.

Warsztat w garażu

Zabierzmy się więc za budowę kolejnego korpusu.

Korpusy meblowe - szafka z różnej głębokości wieńcami

Wszystkie cięcia elementów korpusów nadal wykonuję zagłębiarką i idzie mi to coraz sprawniej.

Korpusy meblowe - boki - frezowania, podcięcia i nawierty

Frezowanie pod lamelki, otwory pod kołki wspierające półki i podcięcia pod szynę też idą mi już w miarę automatycznie. Części wymiarów już nie muszę sprawdzać, bo są powtarzalne, a nawet przy tych zaledwie kilku szafkach, jest to już taka „mikro seryjna produkcja”.

Korpusy meblowe - boki - frezowania, podcięcia i nawierty. Składanie korpusu

Jeszcze tylko zawieszki, podcięcia pod nie w plecach i mogę składać kolejny korpus.

Korpusy meblowe - Montaż

To dopiero czwarty korpus, a praca idzie już całkiem innym tempem niż na pierwszym razem.

Korpusy meblowe - szafka z różnej głębokości wieńcami

Czas przymierzyć szafkę do miejsca dla niej przeznaczonego.

Korpusy meblowe - szafki warsztatowe

I już mamy zawieszone cztery korpusy. Wydaje się, że wreszcie zaczyna to wyglądać na w miarę spójną całość.

Korpusy meblowe - szafki warsztatowe

Teraz widać też zamysł jaki miałem z przewężeniem pierwszej szafki. Góra jest jednej szerokości, a przy wysiadaniu z samochodu, jak również nad dodatkowym blatem roboczym, będzie więcej miejsca.

Korpusy meblowe - szafki warsztatowe

Poziom się zgadza. Czas pomyśleć nad zamknięciem całego ciągu.

Korpusy meblowe - szafki warsztatowe

Jeszcze jeden rzut okiem (z nieco szerszej perspektywy) na efekty kolejnego wieczora spędzonego w warsztacie.

Korpusy meblowe - szafki warsztatowe

Jest nieźle, ale bez frontów, to jeszcze nie ten efekt.

Warsztat w garażu

Z uwagi na porę, czas sprzątnąć i przemyśleć, co dalej.

Fronty – pierwsza przymiarka

Dla pełnego obrazu tej części zabudowy brakuje teraz przede wszystkim frontów.

Szablon do zawiasów puszkowych i prowadników

Prace nad tymi elementami zacząłem od przygotowania sobie szablonu do montażu zawiasów. Sama konstrukcja wymaga jeszcze modyfikacji, ale szablon i tak spełnił swoją rolę.

Szablon do zawiasów puszkowych i prowadników

Pierwszy z otworów próbowałem wywiercić wkrętarką.

Zawiasy puszkowe - nawiercanie frontów

Szybko doszedłem jednak do wniosku, że to jednak zadanie dla wiertarki kolumnowej.

Zawiasy puszkowe - nawiercanie frontów

Teraz poszło szybko i sprawnie.

Korpusy meblowe - montaż zawiasów

Po zamontowaniu zawiasów i prowadników, pierwszy z frontów znalazł się na swoim miejscu.

Korpusy meblowe - montaż zawiasów

Następnie szybka regulacja, a na koniec montaż spowalniacza i gotowe.

Korpusy mebli warsztatowych

Przyznacie, że fronty robią różnicę, bo z nimi to już szafki, a nie same korpusy.

Otwarty „korpus” nad wiertarkę

Czas domknąć cały ciąg wykonując ostatni brakujący korpus.

Zagłębiarka Makita DSP601ZJU

Może bardziej z ciekawości i chęci nabrania wprawy w użyciu nowego narzędzia niż z praktycznego i wygodnego podejścia, ale maskownicę szyny postanowiłem wykonać zagłębiarką.

Efekt wyszedł jednak całkiem niezły.

Boczki nie są w pełni symetryczne, bo prawy będzie omijał przewody.

Po skręceniu całość wygląda tak.

A tak prezentuje się już na swoim miejscu.

Korpusy meblowe; Meble warsztatowe

Element ten ma pełnić dwojaką rolę. Po pierwsze jest przedłużeniem powierzchni górnych wieńców, które pełnią rolę długiej otwartej przestrzeni do przechowywania, a po drugie ma to być optyczne zamknięcie całego ciągu.

Miejsce nad wiertarką jest niezbędne ze względu na dostęp do skrzyni z przekładnią pasową wiertarki.

Pierwsze poprawki

Jeszcze szafka z różnej głębokości wieńcami nie zaczęła być używana, a już pojawił się „problem”, czy raczej wyzwanie. Bo jak taki twór, estetycznie i funkcjonalnie zamknąć frontami?

Powstała więc stała półka, którą należało zamontować w miejscu zmiany szerokości boków.

Lamelownica Makita DPJ180Z

Tym razem większy demontaż nie był konieczny, ponieważ lamelownica to poręczne narzędzie i doszła gdzie trzeba bez demontażu całego korpusu.

Półka też ma już frezowania pod lamelki jak i wpusty pod plecy.

Korpus meblowy

Teraz jeszcze tylko rozcięcie pleców na dwa osobne elementy.

Korpusy meblowe - szafka z różnej głębokości wieńcami

I voila, „problem” rozwiązany.

Korpusy i fronty meblowe - montaż zawiasów

Pozostaje zamknąć szafkę frontami.

Meble warsztatowe

Teraz wreszcie możemy zobaczyć co nam z tego wszystkiego wyszło. Jeszcze nie wszystkie fronty są gotowe, ale już widać jak będzie to wyglądało.

Poniżej jeszcze kilka ujęć z tego poziomu zaawansowania prac.

Niewątpliwie nadszedł czas, żeby zabrać się za zamknięcie pozostałych korpusów frontami i przejść do zabudowy ściany frontowej.

Zabudowa ściany frontowej

To ma być nie tylko nowa ścianka narzędziowa, ale też nowa wizytówka tego miejsca. Ma być estetycznie i conajmniej tak funkcjonalnie jak dotychczas.

Dotychczasowa ścianka narzędziowa

Dotychczasowa zabudowa jest całkiem funkcjonalna, ale ma swoje wady. Główny jej mankament, to osiadający na wszystkim kurz i pył drewniany, choć przez ostatnich kilka lat nie narzekałem.

Zabudowa warsztatu - Ścianka narzędziowa

Główną zaletą tego rozwiązania, bez wątpienia, jest łatwy dostęp do narzędzi i modularny charakter zabudowy, który pozwala na w miarę łatwe zmiany w organizacji narzędzi.

Zabudowa warsztatu - Ścianka narzędziowa - francuski zacisk

Ale jak to w życiu bywa „lepsze jest wrogiem dobrego” i przychodzi czas na zmianę. Na koniec jeszcze tylko pamiątkowa fotka i ścianka narzędziowa (w tym kształcie) przechodzi do historii.

Zabudowa warsztatu - Ścianka narzędziowa - francuski zacisk

Dzięki temu mamy miejsce na nową zabudowę.

Zabudowa warsztatu

W tym momencie ponownie zastał mnie wieczór i znów na koniec dnia wszystko trzeba było poskładać. Niewątpliwie taki już urok prowadzenia prac w trybie popołudniowo-wieczorowym, ale dzięki temu mogę działać częściej niż tylko weekendami.

Ucieczka z narożnika, czyli nowa zabudowa ściany frontowej

Bez wątpienia to jedna z trudniejszych decyzji w całym tym projekcie. Jak wykonać funkcjonalną choć zamkniętą ściankę narzędziową?

Korpusy meblowe

Pierwszy korpus na ścianę frontową powstał w rozmiarach 800mm x 500mm i przy 1/2 głębokości, czyli 160mm. Prawdopodobnie zastanawia Was dlaczego zrezygnowałem z patentu z głębszym górnym wieńcem i w konsekwencji z szerszej górnej półki? Odpowiedź jest prosta: ponieważ tak będzie bardziej przejrzyście i nie tak „ciężko” optycznie. Ładniej też ułoży się linia frontów, a nie ukrywam, że zależy mi nie tylko na funkcjonalności, bo tak samo ważna jest tu estetyka całego rozwiązania.

Zabudowa warsztatu - Meble warsztatowe

Wyjście z narożnika jest samo w sobie, swojego rodzaju wyzwaniem, bo pomijając kwestię wątpliwego zachowania kątów, to mamy jeszcze do rozwiązania kwestię frontów, które będą najmniej przeszkadzać w tym miejscu. A ponieważ szafki narożnej zdecydowanie chciałem uniknąć, to stąd koncepcja z asymetrycznymi frontami 400mm do 200mm z nieruchomym mniejszym z frontów. Zobaczymy jak się to sprawdzi, ale najpierw trzeba zamontować pierwszy z korpusów ściany frontowej.

Laser krzyżowy Bosch GCL 2-15

Następnie czas zamontować szynę i zawiesić pierwszy korpus na tej ścianie. Laser krzyżowy, to przydatne ułatwienie w takich sytuacjach, choć bez poziomicy i tak się za takie prace nie zabieram.

Zabudowa warsztatu - Meble warsztatowe

Kolejny korpus wisi, a brakujące fronty na lewej ścianie są już kompletne.

Zabudowa warsztatu - Meble warsztatowe

Zaczyna to jakoś wyglądać, ale brakuje jeszcze wykończenia, które jednocześnie zabezpieczy całą zabudowę przed wilgocią i pomoże w utrzymaniu szafek w czystości.

Na koniec tego etapu, do zrobienia pozostają jeszcze dwa korpusy na ścianę frontową oraz komplet frontów. Dalej przyjdzie czas na wyposażenie, czyli głównie uchwyty pod narzędzia i drobne akcesoria i finalnie przejście z zabudową na ścianę prawą. Ale wszystko w swoim czasie.

C.D.N.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.