Wiertarka stołowa / kolumnowa

Wiertarka stołowa / kolumnowa, to kolejna, a właściwie jedna z pierwszych maszyn warsztatowych, jaka powinna znaleźć się w warsztacie i to nie tylko stolarskim. Można oczywiście z wieloma tematami radzić sobie za pomocą ręcznej wiertarki, czy wkrętarki, ale już wiercenie (nawet tylko w drewnie) otworów o średnicy powyżej 20mm narzędziami ręcznymi robi się problematyczne. Szybkość pracy przy powtarzalnych detalach, czy sensowna regulacja obrotów to kolejne zalety urządzenia stacjonarnego. 

Wadą jak to zwykle w małym warsztacie jest zajmowane miejsce. U mnie trzeba było zamontować podstawę bokiem (ach ten samochód).

Jak widać poniżej swoje miejsce wiertarka znalazła na dość wczesnym etapie urządzania warsztatu. Podstawa w wersji pierwotnej była mocno prowizoryczna, ale chodziło o to, że wiertarka była potrzebna od zaraz.

Teraz wygląda to trochę lepiej. Po miesiącach prowizorki podstawa jest już prawie kompletną szafką. Prawie, bo wciąż brakuje wnętrza. Szafka pod wiertarkę i szafka pod pilarkę czekają na szuflady. Myślę, że już niedługo się doczekają.

Tymczasem, oprócz podstawy, powstał  stolik wiertarski z przykładnicą i stop-blokiem.

Konstrukcja prosta, ale funkcjonalna i użyteczna. Wykonanie jej zajęło mi niewiele czasu, a komfort pracy wzrósł znacząco. Dlaczego tak późno, ano dlatego, że jak widać do wykonania było kilka frezowań, więc najpierw trzeba było skończyć stół pod frezarkę i listwę prowadzącą do niego.

Stop-blok na listwie prowadzącej to prosty, ale bardzo użyteczny dodatek. Dzięki niemu seryjne wiercenie w zadanej odległości od końca jest szybkie i precyzyjne.

System mocowania, to coś, co chwilę mi zajęło. Chciałem, aby był możliwie prosty w użyciu i nieskomplikowany. Wydaje się, że udało się zrealizować oba postawione cele.

Dzięki użyciu nakrętek motylkowych i odpowiedniej szerokości blaszek udało się uzyskać solidne mocowanie, którego nie trzeba całkowicie rozkręcać do demontażu stołu. Wystarczy jedynie poluzować nakrętki i ustawić je wraz z blaszkami wzdłuż nacięć w żeliwnej podstawie.

Klocki pozycjonujące trzymają stół bardzo pewnie. lekkie dokręcenie wystarcza do naprawdę stabilnego umocowania stołu.

Wszystkie pokrętła umieściłem od drugiej strony. są minimalnie trudniej dostępne, ale za to nie przeszkadzają przy pracach z materiałem o większych gabarytach. Przy pracy z materiałami o naprawdę sporej długości można wykorzystać oba stoły po bokach wiertarki. Są na jednej wysokości, co ułatwia pozycjonowanie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.