Składany stół narzędziowy

Składany stół narzędziowy dla frezarki, wyrzynarki i opcjonalnie innych elektronarzędzi był w planie od początku rozmyślań o warsztacie. A że miejsca niewiele, to i koncepcja składanego i modularnego stołu wydawała się oczywistą oczywistością.

Jako blatu postanowiłem użyć pozyskanego fragmentu blatu stolarskiego. Trzeba go tylko było przyciąć do równego i okleić po obwodzie wyfrezowanymi listwami. Frezarka „stołowa” na tym etapie była dopiero w planach. Tak więc, na szybko powstał prowizoryczny kawałek blatu z regulowaną listwą prowadzącą. Kompaktowa, ale mocna Makita RT0700CX2J doskonale sprawdziła się w tej roli.

Po spasowaniu listwy zostały przyklejone i dociśnięte do wyschnięcia kleju. Patent z pasem wokół sprawdził się doskonale, bo w posiadaniu miałem jedynie dwa wystarczająco długie ściski.

Po zamontowaniu zawiasów i przygotowaniu belki blat zawisł na ścianie. Dzięki właściwej wysokości montażu jest on przedłużeniem blatu pomocniczego mojego głównego stołu warsztatowego. Tyle, że pomiędzy nimi jest jeszcze miejsce na wiertarkę kolumnową. To powinno zaprocentować przy wierceniu w długich elementach.

Składany stół narzędziowy

Po zamocowaniu składanych nóg, wyfrezowaniu otworu pod płytę modułu narzędziowego, wykonaniu (jeszcze nie skończonej) prowadnicy i montażu frezarki stół prezentuje się tak.

Składany stół narzędziowy

Sama listwa prowadząca została uzupełniona o pokrętła blokujące ją na blacie oraz w „adapter systemu odciągu wiór”, który ulegnie jeszcze modyfikacji, bo obecny co prawda działa, ale nie podoba mi się odstający w tym kierunku wąż odkurzacza. Tą modyfikację pozostawię sobie na moment, w którym pojawi się w warsztacie system odciągu, który planuję wykonać, żeby nie puszczać wiór do odkurzacza.

Całość po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i wygodnie się składa i rozkłada.

Składany stół narzędziowy

Rzecz jasna moduły narzędziowe przechowuję osobno. Dotychczas powstały dwa: do frezarki i do wyrzynarki.

Składany stół narzędziowy

I tak oto składany stół narzędziowy stał się jednym z częściej używanych elementów zabudowy mojego warsztatu. Do zrobienia pozostaje uzupełnienie stołu o dodatkowe prowadnice, bezpieczny zintegrowany wyłącznik start/stop, stop-bloki oraz pozostałe akcesoria do prowadnicy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

4 odpowiedzi na “Składany stół narzędziowy”

 1. Świetny blog, gratuluję!
  Z czego są zrobione te płyty narzędziowe pod frezarkę i wyrzynarkę? Coś gotowego czy samemu?
  Pozdrawiam

   1. Dzięki za odpowiedź. Jestem w trakcie pracy nad stolikiem do frezarki i wyrzynarki. Początkowa koncepcja zakładała z jednej strony frezarkę a z drugiej wyrzynarkę, ale Twój pomysł z wymiennymi panelami bardziej mi się podoba.
    Pozdrawiam
    J

    1. Konstrukcja drugiego stołu jest poprawiona, bo zakłada użycie jednej przykładnicy do wszystkich narzędzi, a wkładki narzędziowe są kwadratowe, co w przypadku wyrzynarki robi jednak różnicę. Jeszcze pewnie jest kilka detali do dopieszczenia, ale chwilowo mam inne priorytety. Powodzenia w pracach nad własną konstrukcją.
     Pozdrawiam,
     Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.