Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów – Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki – Część 2

Kilka tygodni temu opisałem pierwsze akcesoria do mojego wielofunkcyjnego stołu narzędziowego. Były to: przystawka frezarska i przykładnica równoległa. Teraz przyszedł czas na dość specyficzną „przystawkę do przystawki”, a raczej regulowany szablon, który umożliwia wykonywanie frezowań po łuku jak i po okręgu. Jeśli szukacie rozwiązań tego typu lub też wręcz przeciwnie, zastanawia Was czy i po co, coś takiego jak „regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów” jest mi w ogóle potrzebne, to zapraszam do lektury.

Mocowanie

Tym razem, nie jest to samodzielna przystawka do stołu, a jak już pisałem, szablon do przystawki frezarskiej. Stąd też pierwszym etapem prac jest przygotowanie mocowania do stołu.

Przystawka freazarska do stołu narzędziowego.

Jako, że mocowanie będzie umiejscowione z boku stołu, a nie bezpośrednio do blatu, to trzeba zrównać powierzchnię montażową z boczną krawędzią blatu. Tu procentuje wcześniejsze użycie listew o „właściwej” grubości, czyli 18mm, które są dokładnie w rozmiarze sklejki jakiej zamierzam użyć.

Mocowanie przystawki do stołu - w trakcie

Po przymiarce i nawierceniu otworów możemy osadzić w bocznej konstrukcji blatu dwa dwugwinty metal/drewno. Tu jak zwykle najwygodniej jest użyć bita imbusowego i wkrętarki.

Mocowanie przystawki do stołu

Dwie śruby z pokrętłami plus podparcie z dwóch boków, będą wystarczająco solidnym oparciem dla przystawki.

Docinanie elementów z użyciem przykładnicy.

Następnie docinamy podpórki boczne i podstawę.

Montaż na kołki z użyciem kołków centrujących wolfcraft

Po wyznaczeniu otworów pod kołki i konfirmanty, możemy przystąpić do wiercenia. Otwory pod kołki wiercimy z ogranicznikiem, żeby mieć pewność, że wiertło nie przejdzie na wylot.

Montaż na kołki z użyciem kołków centrujących wolfcraft

Do wyznaczenia otworów w podpórkach najwygodniej użyć kołków centrujących. Gdybyście zastanawiali się, skąd coś takiego wziąć, to od kilku lat używam do tego produktów firmy wolfcraft i mogę szczerze je polecić. Tu znajdziecie opis producenta.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - Podstawa

Po połączeniu na kołki i skręceniu konfirmantami, mocowanie jest gotowe.

Regulowana podstawa

Podstawa ma jednocześnie być elementem regulacyjnym. W tej roli mam już sprawdzony patent z prowadnicą w postaci podcięcia krawędzi pod kątem 45o.

Docinanie pod kątem 45*

Wygląda to jak widać poniżej.

Prowadnica ze sklejki

Po ustawieniu właściwego pasowania, unieruchamiamy za pomocą kleju CA (najwygodniej w komplecie z aktywatorem), odległość między zewnętrznymi profilami podstawy.

Teraz można już, bez obaw o zmianę rozstawu, skręcić docelowo podstawę za pomocą wkrętów.

Gotowa prowadnica, będąca jednocześnie podstawą wygląda tak. Śruby z pokrętłami są tu jedynie chwilowo i docelowo wręcz by przeszkadzały. Za chwilę zostaną one wymienione, na takie z łbami stożkowymi.

Domknięcie konstrukcji i pierwsze testy

W środkowym elemencie prowadnicy, wyfrezowałem szczelinę na śrubę regulacyjną (to ta z pokrętłem). Pozwoli ona na ustawanie zadanego promienia frezowanych łuków, czy też okręgów. W okolicach początku prowadnicy, został też wykonany otwór, w którym za pomocą śruby z łbem stożkowym i nakrętki motylkowej zamocowałem kwadratowy fragment odpadowej sklejki, jako pierwszy testowy element.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - pierwsze testy

Poniżej widać efekt pierwszego testu. Mamy wycięte eleganckie i równiutkie koło.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - pierwsze testy - efekt

Niby przystawka jest już gotowa, ale jeszcze nie do końca. Wspomniany wcześniej otwór będący osią obrotu materiału pozostawię jak jest, bo ten sposób mocowania się sprawdził i jeszcze zapewne go użyję. Dodam jednak jeszcze dwugwint, żeby móc mocować elementy do obróbki od góry, ale ze śrubą z łbem stożkowym zamiast nakrętki motylkowej. Ale po co? A, to się za chwilę stanie bardziej jasne.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - oś obrotu

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów – Podsumowanie

Przystawka powstała (jak większość moich projektów) w konkretnym celu. Są takie sytuacje, kiedy bardzo wadzi nam otwór w środku, a przecież oś obrotu jest przy łukach niezbędna. Tu z pomocą przychodzi (wyfrezowany chwilę temu, na tejże przystawce) krążek przykręcony do dwugwintu w prowadnicy i dwustronna taśma klejąca.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - sposób na okręgi bez otworu centrującego.

A oto i powód całego zamieszania, związanego z drewnianymi kółkami bez otworu w środku. Można powiedzieć, że przystawka powstała, tylko po to, żeby dało się przygotować deseczki do pizzy 😉

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - deseczka do Pizzy

Tak naprawdę, to zastosowań będzie dla niej dużo więcej, bo oprócz kółek, będzie można wycinać też otwory przekraczające rozmiar posiadanej otwornicy jak i łuki w dość szerokim zakresie rozmiarów. Te elementy, w których nie przeszkadza nam otwór na środku, siłą rzeczy będą mogły być grubsze, bo mamy do dyspozycji większą długość frezu.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - detale

Łatwość użycia i powtarzalność uzyskiwanego efektu jest naprawdę zadowalająca.

Wycinanie okręgów na frezarce

Taki regulowany szablon od jakiegoś czasu chodził mi po głowie, aż wreszcie doczekał się realizacji.

Wycinanie kół i okręgów na frezarce

W razie potrzeby wystarczy zamocować go dwiema śrubami, ustawić zadany promień za pomocą trzeciej śruby, zamocować materiał i włączyć frezarkę.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów

W moim wykonaniu minimalny promień to 60mm dla dwugwintu i 40mm w wersji z śrubą i nakrętką.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - promień minimalny

Maksymalny rozmiar uzyskujemy obracając w prowadnicy ruchomy element. W moim przypadku będzie można uzyskać łuk o promieniu nawet około 600mm. Nie robiłem takich prób, ale prowadnica wydaje się być wystarczająco stabilna.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów - promień maksymalny

Sama przystawka nie zajmuje wiele miejsca i bez trudu można ją upchnąć nawet w niewielkim warsztacie.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów

A jeśli chodzi o deseczki do pizzy, to nie żartowałem. Trafił w moje ręce taki list, który był zaadresowany „do Św. Mikołaja” i to te deseczki stały się realną motywacją do wykonania tej przystawki.

Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów

Przewrotnie można więc powiedzieć, że jest to wkład kuchni włoskiej w mój warsztat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Jedna odpowiedź do “Regulowany szablon do frezowania łuków i okręgów – Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki – Część 2”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.