Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki – Część 1

Powiem nieskromnie, że stół, który jakiś czas temu sobie zrobiłem, sprawuje się bardzo dobrze. W końcu nie jest to pierwsze moje podejście do tego tematu i nabyte doświadczenie procentuje. Sam stół, choćby był najlepszy, nie będzie jednak wystarczająco dobrym narzędziem do pracy jeśli nie będzie wyposażony w odpowiednie akcesoria. Ten wpis rozpoczyna cykl krótkich artykułów, opisujących akcesoria do stołu do pilarki i frezarki.

Akcesoria są ważne, ale …

Jedną z pilniejszych potrzeb w kontekście miejsca składowania i nadchodzącej podwyższonej wilgotności w warsztacie było powieszenie blatu na ścianie. Wnoszona woda czy topniejący śnieg niekoniecznie muszą mieć kontakt z moim nowym mebelkiem. Może i wygląda, że stoi na posadzce, ale tych kilka centymetrów nad nią to już bezpieczna wysokość. Powodzi mimo wszystko się nie spodziewam.

Warsztat - stół zawieszony na ścianie

Konstrukcję nośną stanowią dwie kotwy do betonu „opakowane” w drewniane klocki. Mają one za zadanie zapobiec uszkodzeniom konstrukcji stołu w kontakcie z wieszakami.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki

Akcesoria spodziewałem się zacząć od przykładnicy równoległej, ale pilniejszą okazała się przystawka frezarska. Przykładnicę kątową miałem gotową już na etapie budowy stołu.

Przystawka frezarska

Docięcia materiału mogłem już dokonać (i to w sposób zupełnie nie prowizoryczny) na nowym stole. Czysta przyjemność 🙂

Docinanie na pilarce

Frezowanie siłą rzeczy odbyło się jeszcze na starym stole. Mimo, iż ma on swoje wady, nie zamierzam się go póki co pozbywać. Jako przestrzeń robocza sprawdza się bardzo dobrze, a i przystawek do elektronarzędzi nadal z nim używam.

Frezowanie z użyciem przykładnicy

Dzięki przykładnicy mogłem szybko i wygodnie wyfrezować rant do osadzenia w blacie.

Niby nie wygląda to od razu pięknie, ale niewiele trzeba, żeby było znacznie lepiej.

Frezowanie z użyciem przykładnicy - wynik

Ręcznymi narzędziami też pracuje się przyjemnie, a może i przyjemniej niż elektronarzędziami. Tyle, że czasu na robienie wszystkiego ręcznie, już raczej nawet w wersji hobbistycznej, nie mamy wystarczająco dużo.

Panel do stołu - Frezowanie z użyciem przykładnicy - efekt po obróbce

Tak powstały dwa panele, z których jeden za chwilę będzie podstawą mocującą do frezarki, a drugi będzie chwilowo czekał na swoje zaistnienie. Czy będzie to większa frezarka, wyrzynarka lub całkiem inne narzędzie – czas pokaże.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Panel do stołu - Frezowanie z użyciem przykładnicy - efekt końcowy.

Mocowanie

Zajmijmy się mocowaniem dotychczas używanej przeze mnie frezarki, którą jest Makita RT0700CX2J. Producent dość bogato wyposażył tę frezarkę. Wśród wielu akcesoriów, które ma w komplecie, jest też podstawa kątowa, dla której lepszego zastosowania niż montaż w blacie dotychczas nie znalazłem. No cóż, może jestem po prostu ignorantem. Niemniej jak będzie potrzebna, to zawsze mogę ją wykręcić z blatu, a nawet jakby była potrzebna częściej, to jest za niewielkie pieniądze dostępna osobno.

Stopa frezarki

Z podstawy kątowej odkręciłem (już na potrzeby przystawki do poprzedniego stołu) ślizgacz z tworzywa. Teraz zamierzam użyć jej w podobny sposób. W panelu mam dokładnie na środku wywiercony otwór prowadzący o średnicy 4mm. Dokładnie takiej średnicy frez prosty mam we wrzecionie frezarki. Dzięki temu nie będzie trzeba zastanawiać się jak osadzić ją centrycznie. Punktakiem zaznaczam od razu otwory mocujące.

Stopa frezarki - montaż - wyznaczanie otworów

Następnie obrysowuję całą podstawę, co za chwilę wykorzystam.

Stopa frezarki - montaż - wyznaczanie otworów - c.d.

Otwór centralny i tak jest ograniczony konstrukcją stopy, a więc średnicę dostosowałem do niego.

Stopa frezarki - montaż - wiercenie otworów

Otwory pod śruby mocujące, mimo iż średnica niewielka i środki wyznaczone punktakiem, lepiej też wywiercić na wiertarce kolumnowej. Nie będzie wątpliwości, że są prostopadłe do podstawy i jednocześnie pasujące do wszystkich otworów w stopie naraz.

Stopa frezarki - montaż - wiercenie otworów

Jak widać montaż do tak przygotowanego panelu nie stanowi problemu. Wystarczą śruby nieco dłuższe niż te fabryczne od ślizgacza.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Panel frezarski do stołu.

Do blatu też pasuje idealnie. Przy okazji zwracam uwagę na dodatkowy otwór w narożniku, który ułatwia wyciąganie panelu.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Panel frezarski w stole.

Wykończenie

Pozostaje wykończenie. Całość okleiłem taśmą malarską i za pomocą okrągłego przedmiotu (cyrkla z nożem nie posiadam), obciąłem nożem do tapet obrys jego podstawy (w moim przypadku puszki z woskiem). Następnie pozbyłem się środkowej części taśmy i w ten sposób miałem gotową maskę do lakierowania.

Panel frezarski  - przygotowanie do malowania

Szybkoschnący lakier w spreju sprawdza mi się idealnie w takich przypadkach.

Panel frezarski  - lakierowanie

Pomarańczowy ma co najmniej dwie zalety: nadaje się na kolor ostrzegawczy (uwaga na palce!) i przynajmniej moim zdaniem, ładnie komponuje się z brązem.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Panel frezarski  - efekt końcowy

Przystawka frezarska gotowa. Czas przejść do drugiego w kolejności wykonania, ale nie mniej ważnego akcesorium.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Stół do pilarki i frezarki z akcesoriami do cięcia i frezowania

Przykładnica równoległa

Jak bardzo jest użyteczna, to widać nawet przy jej wykonaniu. Ustawienie prowizorycznej prowadnicy równolegle do tarczy i blokada ściskami to każdorazowo spora strata czasu. Tym bardziej byłem zmotywowany, żeby wszystkie cztery docinane elementy były jednej szerokości.

Cięcie pilarką stołową - prowizoryczna przykładnica równoległa

Tylną krawędź celowo wykonałem ze sklejki solidnej grubości (18mm).

Cięcie pilarką stołową

Nie chciałem robić tego elementu szerszego niż cała przykładnica toteż wpusty pod boki zostawiłem dokładnie na ich grubość (10mm).

Przykładnica równoległa - Tylna krawędź

Przedni element dociskowy będzie trzykrotnie szerszy od przykładnicy, ale jedynie poniżej blatu. Inaczej nie miałoby to sensu. Dzięki tej dodatkowej powierzchni, będzie dużo łatwiej zachować kąt prosty względem przedniej krawędzi blatu, a tym samym ustawienie równoległe względem tarczy.

Cięcie pilarką taśmową Parkside

Montaż nie jest skomplikowany i z racji na planowane jeszcze modyfikacje, wykonany został jedynie na wkręty. Jak widać w środku są jeszcze dwie rozpórki, które usztywniają całą konstrukcję.

Przykładnica równoległa - montaż

Docisk

Na uwagę zasługuje mechanizm docisku zbudowany w oparciu o wahliwie zamocowany płaski element (którego osią obrotu są dwa wkręty przy górnej krawędzi) i docisk mimośrodowy osadzony na osi z metalowego pręta (w części dolnej).

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Przykładnica równoległa - docisk - budowa

Po zmontowaniu wygląda to tak. Dopóki rączka pozostaje uniesiona, to docisk jest zwolniony.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Przykładnica równoległa - docisk

Po przekręceniu w dół, ten niecentralnie umieszczony otwór (czyli mechanizm mimośrodowy) powoduje dociśniecie frontu do krawędzi stołu i zablokowanie przykładnicy w ustalonej pozycji.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Przykładnica równoległa - docisk - wersja finalna

Muszę przyznać, że trzyma zaskakująco dobrze, ale warto jeszcze chwilę potestować ten patent.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Przykładnica równoległa - wersja finalna

Tak, czy inaczej jestem teraz zadowolonym użytkownikiem całkiem funkcjonalnego stołu.

Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki. Stół do pilarki i frezarki z akcesoriami. Przykładnica równoległa i kątowa.

Pomysłów na kolejne akcesoria i usprawnienia tych istniejących jeszcze kilka mam. Następna część z cyklu: „Akcesoria do stołu do pilarki i frezarki” pojawi się, jak tylko coś godnego opisania uda mi się zrealizować, co mam nadzieję nastąpi niebawem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.